התקשרו 072-236-4648

פתיחת עוסק מורשה

עוסק היא צורת התאגדות במע"מ כאשר רוצים לפתוח תיק ברשויות המס.

התחנה הראשונה היא רישום במע"מ.

ישנן מספר סוגי התאגדויות במע"מ, האפשרויות הנפוצות ביותר הן:

עוסק מורשה, עוסק פטור, חברה בע"מ, מוסד כספי ומלכ"ר (מוסד ללא כוונת רווח).

יש חשיבות מכרעת לסוג ההתאגדות וזאת מאחר שרק מי שנרשם כעוסק מורשה יכול להפיק חשבונית מס וכן הוא רשאי לדרוש את מע"מ בחזרה בגין הוצאות שהיו לו (החזר מס תשומות) הן משלב ההקמה והן כהוצאות שוטפות ובעת רכישת ציוד ונכסים. עוסק מורשה נדרש לדווח ולשלם למע"מ אחת לחודש או חודשיים (תלוי במחזור השנתי).

השירותים שאנו מציעים

פתיחת תיקים ברשויות המס

פתיחת תיק עוסק מורשה במס ערך מוסף פתיחת תיק עצמאי במס הכנסה והסדרת מעמדך בביטוח לאומי

התנהלות מול רשויות המס

סקירה מקיפה על ההתנהלות מול רשויות המס מהן החובות הנדרשות ממך מבחינת רשויות המס,הסבר מקיף על הוראות ניהול ספרים,אילו ספרים עלייך לנהל בבית העסק – מתי מוצאים קבלה וכו'

הנהלת חשבונות

סקירה מקיפה של כלל ההוצאות המותרות בעסק,סקירה מיוחדת של כל ההוצאות שמוכרות במידה והינך עובד מהבית. ניהול הנהלת חשבונות ודיווחים שוטפים ותשלומים לרשויות.

תכנון מס שוטף וליווי צמוד

הכנה לקראת סוף שנה

הכנת דוח משוער לקראת סוף שנת המס דגשים לקראת סוף שנת המס(הפרשות לפנסיה קרנות השתלמות וכו').

הגשת דוח שנתי

הכנת דוח הכולל את כל סוגי ההכנסות שהיו לאדם במהלך שנת המס

הצהרת הון

הגשת הצהרת הון עפ"י דרישה מרשויות המס

ייצוג מלא מול הרשויות

ייצוג מלא מול רשויות המס כולל דיונים ועריכת הסכמי שומה. artוהכי חשוב שירות מקצועי , יחס אישי ופתרון לכל בעיה

בתור משרד ראיית חשבון המתמחה בעסקים קטנים ובינוניים, הידע והניסיון אותו צברנו מקנה לנו ראייה רחבה. אנו נדאג לכך שתעמוד בכל דרישות רשויות המס ונשמור על האינטרסים שלך תוך כדי תכנון מס ומיקסום הטבות המס.

פתיחת עוסק מורשה אצל רואה חשבון רותם ליבנה ,תיתן לך את השקט הנפשי מההיבט זה של ניהול העסק. יתרון זה יאפשר לך לנצל את הזמן והמשאבים באופן יעיל יותר, ובכך תוכל להפנות זמן רב יותר לקידום המטרות העסקיות. מלא את הטופס וקבע עוד היום פגישת היכרות ללא עלות וללא התחייבות!

מי יכול להירשם כעוסק מורשה?

כל אחד יכול להירשם כעוסק מורשה בתנאי שבעת פתיחת התיק הוא מצהיר כי צפי המחזור השנתי שלו עולה על תקרת העוסק פטור 100,000 ₪ (נכון לשנת 2016).

חשוב לציין כי אין בהצהרה מן התחייבות כלשהי או תנאי באשר למחזור בפועל, פשוטו כמשמעו צפי מלשון צפייה בלבד!!! הגדרת מעמדך הראשונית במע"מ היא חשובה ודורשת בחינה והיערכות מקדימה.

עוסקים רבים מתחילים את דרכם כעוסק פטור ובהמשך לאור השקעה משמעותית הצפויה בעסק מעוניינים לשנות את סיווגם לעוסק מורשה על מנת לקזז את המע"מ, אך הדבר לא אפשרי מכיוון שהם לא עברו את התקרה. לכן מומלץ להיערך לכך מראש עוד בשלב הרישום הראשוני.

 

מי חייב להירשם כעוסק מורשה?

ישנה רשימת מקצועות סגורה אשר בעת הרישום במע"מ חייבת להירשם כעוסק מורשה וזאת גם באם צפי המחזור המוצהר הינו נמוך מתקרת העוסק הפטור, להלן הרשימה:

 1. בעל מקצוע חופשי שהוא: אגרונום, אדריכל, הנדסאי, חוקר פרטי, טוען רבני, טכנאי, טכנאי-שיניים, יועץ לארגון, יועץ לניהול, יועץ מדעי, יועץ מס, כלכלן, מהנדס, מודד, מנהל חשבונות, מתורגמן, סוכן ביטוח, עורך-דין, רואה חשבון או שמאי, בעל מעבדה כימית או רפואית, וכן עוסקים שעיסוקם מתן שירותים מהסוגים המפורטים בתקנה 6א לתקנות מס ערך מוסף, התשל"ו-1976, ולגבי אותם שירותים בלבד.
 2.  רופא, לרבות פסיכולוג, פיזיותרפיסט, רופא וטרינר, רופא שיניים.
 3.  בעל בית-ספר לנהיגה.
 4.  בעל בית ספר לרבות גן ילדים וכן בית ספר שבו ניתנת הדרכה מקצועית, עיונית או מעשית.
 5. סוחר מקרקעין, מתווך מקרקעין.
 6. סוחר רכב, מתווך רכב- עוסק שעסקו או חלק מעסקו מסחר ברכב. נדגיש כי מי שבחר מלכתחילה להתאגד כעוסק פטור יוכל ע"פ רוב (נוהג משרדי מע"מ) לשנות את סיווגו לעוסק מורשה רק לאחר שיעבור את תקרת המחזור וכן הוא לא יוכל לדרוש בחזרה את המע"מ בגין הוצאות שהיו לו, על כן חשוב מאוד להתאים את צורת הרישום במחשבה תחילה.

פתיחת עוסק מורשה שאלות ותשובות

האם ניתן לפתוח תיק עוסק מורשה וגם להמשיך לעבוד כשכיר?

בהחלט זה אפשרי, יש צורך להסדיר את מעמדך ברשויות המס בהתאם.

האם במידה ונרשמתי כעוסק פטור ניתן לשנות את סיווגי לעוסק מורשה?

זה אפשרי, ע"פ רוב משרדי המע"מ מאפשרים רק למי שעבר את תקרת העוסק פטור לשנות את סיווגו לעוסק מורשה.

מהי תקרת מחזור עוסק פטור ומה קורה כאשר עוברים את התקרה?

תקרת מחזור עוסק פטור בשנת 2016 הינה 100,000 ₪, במידה ועברתם את תקרת המחזור תסווגו ממועד מעבר התקרה כעוסק מורשה ותהיו חייבים לשלם מע"מ בגין ההכנסה שמעל התקרה האמורה. במקרה כזה מומלץ להיערך מראש ולשנות את מעמדכם באופן יזום לפני מעבר התקרה, מומלץ להתייעץ בנושא זה עם רואה חשבון.

האם עוסק מורשה יכול לפתוח תיק ניכויים ולהעסיק עובדים?

בהחלט, כמובן שיש צורך בפתיחת תיק ניכויים הן במס הכנסה והן בביטוח הלאומי.

האם מי פתח עוסק מורשה יכול לשנות את סיווגו לעוסק פטור?

ניתן לשנות את הסיווג לעוסק פטור רק לאחר שבמשך שתי שנות המס שקדמו לשנה הנוכחית המחזור השנתי היה פחות מתקרת העוסק פטור, גם בנושא זה מומלץ להתייעץ עם רואה חשבון.

מהן החובות של עוסק מורשה?

 • דיווח ותשלום חודשי או דו חודשי (תלוי במחזור) למע"מ, גם באם לא הייתה פעילות כלשהי בתקופת הדיווח חייב לדווח.
 • דיווח ותשלום מס הכנסה באופן שוטף – בהתאם לדרישת מקדמות.
 • הגשת דוח שנתי למס הכנסה.
 • הגשת הצהרת הון– מותנה בדרישה של מס הכנסה.
 • הוראות ניהול ספרים: הפקת חשבונית מס וכן ניהול פנקסי חשבונות וכל תיעוד נוסף הנדרש לפי הוראות ניהול הספרים והתוספות השונות.
 • לעניין ביטוח לאומי יש להסדיר את מעמדך בהתאם.

האם עוסק מורשה חייב להיות מיוצג על ידי רואה חשבון?

לא, אין חובה להיות מיוצג על ידי רואה חשבון, אנו יכולים לסייע לך החל משלב פתיחת התיקים וכן בהתנהלות שוטפת ובכך לחסוך זמן יקר ותשלומי מס מיותרים.

האם חייב לפתוח חשבון בנק נפרד לעסק?

אין חובה בניהול חשבון נפרד, אך זה בהחלט מומלץ לעוסקים מורשים והדבר יסייע בידם לנהל תזרים באופן אחראי וכן להיערך לתשלום המע"מ. יתרה מכך חשבון הבנק יכול לשמש אינדקטור מצויין וכלי זמין עבור בעל העסק.

טיפ- אין חובה לפתוח חשבון בנק שמוגדר עסקי, ניתן לפתוח כל חשבון כלשהו ולנצל את ההטבות המקסימליות שהבנק מציע (חשבון חייל משוחרר/סטודנט וכו').

אילו הוצאות מותרות לי בניכוי כעוסק מורשה ולמה זה חשוב?

הוצאה עסקית מוגדרת כהוצאה הכרוכה בייצור הכנסה, כלומר כל הוצאה שרלוונטית בתהליך הפקת ההכנסה ניתן להכיר בה בכפוף כמובן להגבלות החוק וההוראות השונות. את מס ההכנסה ודמי הביטוח הלאומי משלמים על ההכנסה החייבת (הרווח) ומכיוון שהכנסה חייבת מחושבת באופן הזה: הכנסות – הוצאות = הכנסה חייבת ועל כן ככול שיהיו לך יותר הוצאות אזי ההכנסה החייבת שלך תהיה נמוכה יותר ותשלומי המס יהיו נמוכים יותר.

האם עוסק מורשה חייב בחותמת?

לא.

שאלות ותשובות: פתיחת עוסק מורשה

 • מי יכול להירשם כעוסק מורשה?

  כל אחד יכול להירשם כעוסק מורשה בתנאי שבעת פתיחת התיק הוא מצהיר כי צפי המחזור השנתי שלו עולה על תקרת העוסק פטור 99,983 ₪ (נכון לשנת 2021).

 • מי חייב להירשם כעוסק מורשה?

  ישנה רשימת מקצועות סגורה אשר בעת הרישום במע”מ חייבת להירשם כעוסק מורשה וזאת גם באם צפי המחזור המוצהר הינו נמוך מתקרת העוסק הפטור. בין מקצועות נכללים:
  1. בעל מקצוע חופשי שהוא: אגרונום, אדריכל, הנדסאי, חוקר פרטי, טוען רבני, טכנאי, טכנאי-שיניים, יועץ לארגון, יועץ לניהול, יועץ מדעי, יועץ מס, כלכלן, מהנדס, מודד, מנהל חשבונות, מתורגמן, סוכן ביטוח, עורך-דין, רואה חשבון או שמאי, בעל מעבדה כימית או רפואית.
  2. רופא, לרבות פסיכולוג, פיזיותרפיסט, רופא וטרינר, רופא שיניים.
  3. בעל בית-ספר לנהיגה, בעל בית ספר לרבות גן ילדים וכן בית ספר שבו ניתנת הדרכה מקצועית, עיונית או מעשית.
  4. סוחר מקרקעין, מתווך מקרקעין.
  5. סוחר רכב, מתווך רכב.

 • האם ניתן לשנות סיווג מעוסק פטור לעוסק מורשה?

  מי שבחר מלכתחילה להתאגד כעוסק פטור יוכל ע"פ רוב (נוהג משרדי מע”מ) לשנות את סיווגו לעוסק מורשה רק לאחר שיעבור את תקרת המחזור, וכן הוא לא יוכל לדרוש בחזרה את המע”מ בגין הוצאות שהיו לו, על כן חשוב מאוד להתאים את צורת הרישום במחשבה תחילה.

צרו איתנו קשר

072-236-4648
כתובתתל אביב רחוב תושיה 6, קומה 2 (הסדר חניה ללקוחות המשרד)
כתובתהאומן 24, קומה 1, ירושלים

  אני מאשר/ת קבלת דיוור אלקטרוני מרואה חשבון רותם ליבנה


  האתר נבנה ע"י אוקיי דיגיטל בנייה וקידום אתרים

  תפריט נגישות

  הישארו מעודכנים

  הצטרפו למאות בעלי עסקים ונכסים, שנהנים מהניוזלטר שלנו

  אנו מעדכנים רק במה שחשוב ורלוונטי: מאמרים, מדריכים וחדשות והצעות מיוחדות