התקשרו 072-236-4648

מטבעות וירטואליים ומס הכנסה: כל מה שרציתם לדעת

המטבע הווירטואלי ביטקוין, שפרץ לחיינו לפני כעשור, הפך עם הזמן לשם נרדף למטבעות קריפטוגרפיים. אלא שתחום המטבעות הדיגיטליים התרחב באופן דרמטי מאז שהושק הביטקוין, וכיום יש עוד שחקנים רבים ומשמעותיים בשוק. בין השמות הידועים והחמים בתחום זה כיום תמצאו את'ריום, קרדאנו, דוג'קוין, ריפל ואחרים, ושמות חדשים מצטרפים כל הזמן.

מה זה מטבע קריפטוגרפי?

מטבע קריפטוגרפי הוא כסף וירטואלי או דיגיטלי בצורת אסימונים (Tokens) או מטבעות (Coins). אמנם, חלק מהמטבעות הקריפטוגרפיים יצאו לעולם הפיזי עם כרטיסי אשראי או אמצעים אחרים, אבל הרוב הגדול נשאר וירטואלי ובלתי מוחשי.
יצירת המטבעות ועיבוד העסקאות נעשים במערכות מבוזרות, אחד המאפיינים הבולטים ביותר של מטבעות קריפטו. מטבעות אלה מפותחים כקוד על ידי צוותים הבונים מנגנונים להנפקה –  בתהליך שנקרא כרייה – ואמצעי בקרה נוספים.

יתרונות הביטקוין ומטבעות קריפטו

הביטקוין, כידוע, הפך בשנים האחרונות לאפיק פופולארי להשקעות. אולם פרט להשקעות, ישנם יתרונות רבים נוספים לשימוש מסחרי בביטקוין:

  • לא משלמים עמלות לבנק
  • ניתן לפתוח חשבון בלי ערבויות ובטחונות
  • עסקאות ביטקוין הן אנונימיות (אם כי חשוב לסייג ולומר שהן עדיין יכולות למשוך את תשומת הלב של רשויות המס בישראל, ואנחנו רואים לכך דוגמאות מהשטח).
  • לא ניתן ליצור חובות
  • לא ניתן לעקל את החשבון

מעמד הביטקוין בישראל

בינואר 2018 פרסמה רשות המסים בישראל את עמדתה ביחס למיסוי מסחר בביטקוין ובמטבעות וירטואליים אחרים. לפי עמדה זו, "אמצעי תשלום מבוזר המשמש כאמצעי סחר חליפין אינו בגדר 'מטבע' או 'מטבע חוץ' בהתאם לחוק בנק ישראל ולעניין פקודת מס הכנסה". רשות המיסים קבעה שמטבעות וירטואליים עונים על ההגדרה של נכס חסר פחת לפי סעיף 88 לפקודת מס הכנסה. בהתאם לכך, מגוון רחב של פעולות בתחום הוגדרו כאירועי מס המחייבים דיווח, כגון המרה של מטבעות מבוזרים, כרייה ותשלומים עבור שירותים או מוצרים מחייבים דיווח למס הכנסה.

הרווח שנוצר כתוצאה מעליית שערו של מטבע קריפטו (כתוצאה של מכירה) ימוסה כרווח הון. כאשר הפעילות במטבע מגיעה לידי עסק, היא תמוסה כהכנסה פירותית (מס שולי). עסקה שבה התמורה משולמת באמצעי תשלום מבוזר תמוסה כעסקת חליפין.

הסתבכתם? כאן בדיוק אנחנו נכנסים לתמונה, כמשרד רואה חשבון המתמחה בעולמות הדיגיטל והמטבעות הווירטואליים.

משרדנו מעניק ייעוץ בכל הנושא של דיווח בגין עסקאות במטבעות וירטואלים. עם לקוחותינו נמנים בעלי ביטקוין שעוסקים בכרייה, או שעסקו בכל בעבר ונוצר להם רווח גדול. אנו מטפלים גם בקנייה ומכירה, דיווח, תשלום רווח ממכירת ביטקוין ועוד. במקרה של מכירת ביטקוין, אנו ממלאים את כל הטפסים הנדרשים הן מול הכנסה והן מול הבנקים, ומוודאים שהתהליך מתנהל באופן תקין ומיטיבי.

אתם מוזמנים ליצור עימנו קשר באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

מאמר זה הוא אינפורמטיבי בלבד, ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי. 

האתר נבנה ע"י אוקיי דיגיטל בנייה וקידום אתרים

תפריט נגישות

הישארו מעודכנים

הצטרפו למאות בעלי עסקים ונכסים, שנהנים מהניוזלטר שלנו

אנו מעדכנים רק במה שחשוב ורלוונטי: מאמרים, מדריכים וחדשות והצעות מיוחדות